تعریف آسانسور

آسانسور(کلمه فرانسوي) وسيله اي براي جابجائي عمودي مسافر و بار مي باشد.

آسانسور وسیله ای دائمی است در ساختمان ها،برای جابه جایی عمودی افراد یا بار و یا هر دو که در ترازهای معین توقف می کند و دارای یک اتاقک(کابین) است.این اتاقک درون چاه آسانسوربین حداقل دو ریل راهنما از جنس سخت(صلب)که عمودی هستند حرکت می کند.در واقع کابین میان ریلهای منصوبه عمودی با حداکثر انحراف ۱۵ درجه حرکت می کند .
آسانسور تنها وسیله رفت و آمد ترافیکی است که مورد استفاده تمامی گروه سنی قرار می گیرد و عمومی ترین وسیله جابجایی عمودی در جهان است .
آسانسور وسیله نقلیه ای است که کنترل آن به یک سیستم سپرده شده فرمان دادن به آن به اختیار مسافر است ، اما ایستادن آن در محل مقرر فقط توسط سیستم انجام میپذیرد.
آسانسور در داخل محیطی نصب می شود که از سه قسمت تشکیل شده است :
۱- موتورخانه : برای برقراری موتور و گیربکس و تابلو کنترل آسانسور و تابلو برق
۲- چاه آسانسور : برای نصب درها ، ریلها و همچنین محلی برای حرکت کابین و وزنه
۳- چاهک : در پایین ترین قسمت چاه آسانسور ،برای ضربه گیرها و بافرها
موتور گیربکس بعنوان قلب آسانسور و تابلو کنترل بعنوان مغز آسانسور عمل می نماید .


آسانسورها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:
الف)آسانسورهایی که اشخاص مجاز به سوار شدن در آن هستند(از قبیل:مسافر بر،مسافربر باربر،تخت بر).ساختار ابعاد اتاقک این آسانسورها طوری است که به آسانی برای مسافرین و بارهای مورد نظر قابل دسترسی و استفاده است.
ب)آسانسورهایی که اشخاص، مجاز به سوار شدن در آن نیستند(خدماتی یا service lift ،غذابر)،که ابعاد و ساختار اتاقک این آسانسورها طوری است که برای انسانها قابل دسترسی و استفاده نیست.برای تحقق این امر سطح کف آن از یک متر مربع،عمق آن از یک متر و ارتفاع از ۱/۲متر نباید بیشتر باشد.
نوع،ظرفیت،سرعت و تعداد آسانسورهای هر ساختمان بایستی متناسب با کاربری،تعداد طبقات و جمعیت ساکن در آن انتخاب شود.
در ساختمان هایی که احتمال عبور و مرور افراد معلول با صندلی چرخ دار وجود دارد حداقل باید یک دستگاه آسانسور با حداقل ظرفیت ۸نفره ۶۳۰ کیلوگرم و باز شو درب ۸۰ سانتی متر پیش بینی گردد.
در انتخاب موقعیت،تعداد وظرفیت آسانسورها ضوابط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بایستی پیش بینی و اجرا شود.

پارامتر اصلی آسانسورها سرعت است که آسانسور طبق این پارامتر ساخته می شود.
مسافر برای هر نوع محاسبه ای در آسانسور ۷۵ کیلو در نظر گرفته می شود .

نگارش:گروه فنی و مهندسی هیدرو فراز پارس

هیدرو فراز پارس مجری آسانسور و بالابرهای هیدرولیک


تصاویر این صفحه
تنظیمات

این پرونده را به اشتراک بگزارید :

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

برچسب ها

مقالات آسانسور مقالات فنی آسانسور هیدرولیک آسانسور هیدرولیک خانگی آسانسور هیدرولیک تکفاز آسانسور هیدرولیک سه فار آسانسور هیدرولیکی سه فاز آسانسور هیدرولیکی تکفاز آسانسور برای فضای کم ویتور میتسوبیشی اوتیس هیوندای موریس wittur ویتور میتسوبیشی kone فوجی motors موریس elevator فوجی moris اوتیس idnv, tvhc نصب آسانسور نصاب آسانسور فروش و نصب آسانسور خرید آسانسور فروش آسانسور خرید آسانسور خانگی خرید آسانسور هیدرولیک فروش آسانسور خانگی نصب آسانسور خانگی فروش و نصب آسانسور فروش آسانسور تکفاز هوم لیفت فروش هوم لیفت آسانسور خانگی ارزان آسانسور خانگی کرج آسانسور خانگی تهران آسانسور هیدرولیک تهران آسانسور هیدرولیک کرح طراحی آسانسور نصب آسانسور تاریخچه آسانسور مقاله آسانسور تعریف آسانسور آسانسور جیست نصب آسانسور برای خانه های قدیمی آسانسور برای خانه های قدیمی نصب آسانسور بیرون ساختمان نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی لیست قیمت آسانسور هیدرولیکی استعلام قیمت آسانسور بالابر یکنفره هیدرولیکی بالابر یک نفره هیدرولیکی قیمت بالابر هیدرولیکی